Handbal: victorie tristă, dar victorie! – galerie foto

Ultimul meci din turul campionatului a umplut până la refuz nu doar tribunele, ci şi locurile de parcare din apropierea sălii de sport a Colegiului „Radu Negru”. Aflaţi pe poziţia a patra, după 11 etape (cu 7 victorii, un egal şi trei înfrângeri), făgărăşenii au început cu dreptul partida de duminică, 8 decembrie, în faţa celor de la HC Sibiu. În minutul 14 tabela indica o diferenţă de cinci goluri în favoarea echipei locale, 7-2.

Cu gândul la vacanţă, după un sezon bun şi mai multe victorii consecutive, cu un adversar fără prea multe pretenţii, făgărăşenii au ratat cât au putut, şi-au enervat antrenorii şi au intrat la pauză cu doar două goluri avans, 13-11.

La reluare, în minutul 41, tabela indica pentru prima dată egalitate, 15-15, iar în minutul 49 sibienii au preluat conducerea cu 18-19. Pentru a nu-şi dezamăgi proprii suporteri, făgărăşenii au reuşit să se impună la limită pe finalul meciului, scor final 24-23. „Vă spun sincer că nimeni nu a fost fericit după victoria asta. M-am uitat pe statistica oficială de la finalul partidei: am înscris 24 de goluri şi am avut peste 40 de ratări. Deşi este o victorie tristă, totuşi suntem pe locul patru, la două punte de locul trei. Este mulţumitor, dar obiectivul fixat de conducere este clasarea în primele trei echipe”, spune antrenorul Dumitru Opriş.

Sibienii l-au avut în lot pe făgărăşeanul Florin Ramba, omul meciului pentru oaspeţi, care în prima repriză a făcut cam tot ce s-a putut pentru echipa lui. „Cu Florin am lucrat peste nouă ani, mă bucură faptul că este în formă. Dacă în prima reprinză a strălucit, am avut grijă ca în a doua parte să nu aibă prea mari ocazii. Chiar şi portarul de la HC Sibiu a fost în lotul nostru, şi chiar şi el a prins o zi mare duminică”, a mai spus tehnicianul Opriş.

Returul campionatului va începe duminică, 26 ianuarie, când Făgărăşenii vor juca în deplasare la Voinţa Sabin Due-Sebeş. Pe teren propriu făgărăşenii vor evolua joi, 30 ianuarie 2014, când la Făgăraş vor veni cei de la HC Argeş Piteşti.

Conducerea echipei şi sportivii de la HCM Făgăraş transmit sărbători fericite, sănătate şi bucurie tuturor colaboratorilor, sponsorilor şi oamenilor de sport.