Ultima competiţie de judo

Judoka făgărăşeni au participat în prima parte a acestei luni la ultima competiţie de judo din acest an. În zilele 6-7 decembrie 2013 a avut loc „Cupa Târgu Secuiesc” în localitatea care-i poartă numele, pentru copiii U9, U11, U13 şi U15, cu vârstele cuprinse în campionatul naţional de anul viitor.

Peste 380 de sportivi din 27 de cluburi din România s-au întrecut în competiţia de la Târgu Secuiesc. Clubul Sportiv Municipal Făgăraş a participat cu 9 judoka antrenaţi de instructorul Tudor Spiridon.

La finalul concursului, la masculin trei făgărăşeni aveau asigurate medaliile de bronz (adică locul III), iar unul obţinuse argintul.

Ne spune care sunt aceştia preşedintele Clubului, Dragoş Ioan Vichente:
„Aceştia sunt: Căian Gheorghe, categoria 24 kg, U11; Matei Alin, categoria 38 kg, U11; Munteanu Rareş, categoria 50 kg, U13; Broş Paul, categoria 42 kg, U11. Acesta din urmă a câştigat medalia de argint.”

Florian Shaorma - Pasti
Agromar
Isoplus Special - Pasti

La feminin, sportivele din Făgăraş s-au descurcat şi mai bine decât colegii lor.
„Căian Ioana a obţinut medalia de aur la categoria 40 kg, U13, iar Căian Alexandra a obţinut medalia de bronz la categoria 48 kg, U15”, spune Dragoş Ioan Vichente.