Clarfon - oferta mai 2025
Clarfon - reducere mai 2026
Star FM - TOP Header
Acasă Social Risc mare de avalanşă, de gradul 4 din 5, în Munţii Făgăraş
,

Risc mare de avalanşă, de gradul 4 din 5, în Munţii Făgăraş

Meteorologii au anunţat risc mare de producere a unor avalanşe, cotat cu patru pe o scară de la unu la cinci, în zonele de mare altitudine din munţii Făgăraş.

Monumente funerare
Reno Depo
Amanet King Onix
Victoria Federal IFN
La doi pasi
Florian Shaorma
Sumi Agro - Mospilan
Taboo
Mobila SH

Conform buletinului nivo-meteorologic emis de Administraţia Naţională de Meteorologie, la altitudini de peste 1.800 de metri este risc mare de avalanşă în Făgăraş, dar și în Bucegi, Parâng-Şureanu, Călimani-Bistriţei-Ceahlău şi Munţii Rodnei. Avertizarea fiind valabilă până joi seară, potrivit News.ro.

În zonele înalte, stratul vechi de zăpadă a îngheţat şi s-a mai stabilizat, însă peste acesta s-a depus un strat nou de zăpadă, izolat consistent, care va mai creşte în următorul interval, depăşind pe alocuri 30-40 de centimetri. Pe pantele suficient de înclinate, se pot produce spontan avalanşe de dimensiuni medii şi mici, prin alunecarea stratului recent depus peste cel vechi şi îngheţat, riscul declanşării acestora fiind amplificat la supraîncărcări, explică meteorologii.
La altitudini mai mici de 1.800 de metri riscul de avalanşă este cotat cu gradul 3 din 5.

Apreciază
Distribuie

Alte subiecte

Publicitate

Sumi Agro - Mospilan
Victoria Federal IFN
Mobila SH
La doi pasi
Florian Shaorma
Amanet King Onix
Reno Depo
Monumente funerare
Taboo

Bună Ziua Făgăraș
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.