HCM Făgăraş a condus tot meciul pe teren propriu

După un meci în care a evoluat fiecare jucător de pe banca tehnică făgărăşeană, HCM Făgăraş trece de Extrem Baia Mare fără emoţii, scor final 34-31. Handbal 10

Meciul de duminică, 17 noiembrie, din sala sporturilor de la Colegiul Naţional „Radu Negru” din Făgăraş, care a contat pentru etapa a VIII-a din Divizia A, a fost unul spectaculos în multe momente, dar nu dificil, mai ales că antrenorul Dumitru Opriş a rulat toţi jucătorii, chiar şi pe cei care aveau meciuri mai puţine în palmares.

Diferenţa dintre băimăreni şi formaţia locală a fost una constantă de 2-3 goluri. În minutul 13 făgărăşenii conduceau cu 8-6, iar în minutul 18 tabela afişa rezultatul 11-8. La pauză diferenţa s-a majorat la 4 goluri, 18-14, chiar dacă în minutul 28, atât oaspeţii cât şi gazdele au făcut spectacol prin ratările succesive de la cele două porţi.

În repriza a doua diferenţa dintre cele două formaţii a fost una colosală, făgărăşenii având chiar şi momente când au dus partida la 10 goluri diferenţă, 27-17, în minutul 42. După minutul 45 antrenorul făgărăşean Dumitru Opriş avea să schimbe aproape toţi jucătorii, iar tabela avea să nu sufere multe modificări în contul formaţiei locale.

Agromar
Brutaria Dragus
Moveos
Proaspat Alb
curatare tapiterie
Royall Security

Astfel, în minutul 52 scorul a fost 29-25, moment în care pe teren revin jucători ca Bogdan Dincă, Bogdan Rău, Ciprian Lazea, Claudiu Mânea şi Mihai Blaga, iar scorul final 34-31 avea să nu reflecte realitatea diferenţei dintre cele două formaţii. Este de remarcat şi prestaţia foarte bună a lui Silviu Gângă, principalul marcator al primei reprize.

Despre viitorele meciuri ale HCM-ului puteţi citi în ediţia de marţi a săptămânalului Bună Ziua Făgăraş.